پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار > آرشیو اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

شعار روز جهانی بهداشت سال 2014: " موجودات کوچک، تهدیدات بزرگ "

شعار روز جهانی بهداشت سال 2014: " موجودات کوچک، تهدیدات بزرگ "

World Health Day 2014:  Small Bite, Big Threat

 

مقدمه:

همه‌ساله 18 فروردين (7 آوريل) مصادف با سالگرد تأسیس سازمان بهداشت جهانی، روز جهاني بهداشت در سرتاسر دنیا، گرامی داشته می‌شود. این روز، فرصتی برای مسئولان و آحاد جامعه جهت مشارکت در بهبود وضعیت بهداشت و سلامت است. هرسال سازمان بهداشت جهانی، شعاری را که بیانگر برجسته‌ترین اولویت‌ آن در عرصه بهداشت عمومی است، انتخاب می‌کند. امسال نیز شعار "موجودات کوچک، تهدیدات بزرگ" برگزیده شده است.

 

موضوع روز جهانی بهداشت 2014 چیست؟

موضوع روز جهانی بهداشت سال 2014، بیماری‌های منتقله از طریق ناقلین (Vector-borne diseases)است. ناقلینموجودات زنده کوچکی مانند انواع پشه‌، ساس، کنه و حلزون‌های آب شیرین هستند، که می‌توانند پاتوژن‌ها (عوامل بیماری‌زا) و انگل‌ها را از فردی به فرد دیگر و از جایی به جای دیگر منتقل نمایند.

آنها می‌توانند سلامت افراد را در محل زندگی خود و یا هنگام سفر، به خطر بیاندازند. امسال تمرکز جهانی، بر مبارزه همگانی با برخی از ناقلین اصلی و بیماری‌هایی که ایجاد می‌نمایند، همچنین آنچه می‌توان برای محافظت از افراد در برابر آن‌ها انجام داد، قرار دارد.

 

بیماری‌های منتقله از طریق ناقلین، چیست و اغلب در کدام مناطق دیده می‌شود؟

بیماری‌های منتقله از طریق ناقلین، بیماری‌های هستند که به وسیله این پاتوژن‌ها و انگل‌ها در جمعیت‌های انسانی ایجاد می‌شوند.

کشنده‌ترین این نوع بیماری‌ها، مالاریا است که تخمین زده می‌شود در سال 2010 باعث حدود 000، 660 مرگ شده است. این در حالیست که بسیاری از آنها کودکان آفریقایی بوده‌اند.

 شایان ذکر است، سریع‌ترین این بیماری‌ها به لحاظ افزایش بروز جهانی، تب دانگ با30 برابر افزایش در بروز بیماری، در طول 50 سال گذشته، است.

جهانی‌شدن تجارت و مسافرت و نیز چالش‌های زیست محیطی مثل تغییرات آب و هوا و شهرنشینی، بر انتقال بیماری‌های منتقله از راه ناقلین تأثیر داشته و باعث ظهور آنها در کشورهایی شده که قبلاً از این لحاظ ناشناخته بوده‌اند. این بیماری‌ها اغلب در مناطق گرمسیری و مکان‌هایی که دسترسی به سیستم‌های بهداشتی و آب آشامیدنی سالم مشکل است، بروز می‌کند.

 

در سال‌های اخیر، تعهدات جدید وزارتخانه‌های بهداشت کشورها، طرح‌های بهداشتی منطقه‌ای و جهانی به همراه حمایت بنیادها، سازمان‌های غیر دولتی، بخش خصوصی و جامعه علمی،در کاهش بروز و میزان مرگ‌و‌میر ناشی از برخی از این بیماری‌ها، موثر بوده‌است.

 

امسال سازمان بهداشت جهانی، تأکید بر انواع شایع‌تر ناقلین مانند پشه، پشه خاکی، ساس، کنه‌ها و حلزون دارد،که مسئول انتقال طیف گسترده‌ای از انگل‌ها و عوامل بیماری زا به انسان یا حیوانات هستند. برای مثال، پشه، نه تنها مالاریا و تب دانگ را منتقل می‌کند بلکه بیماری‌هایی مانند تب زرد را نیز منتقل می‌نماید.

 

هدف از این بسیج اطلاع‌رسانی چیست؟

 هدف از این بسیج اطلاع‌رسانی؛حفاظت بهتر در برابر بیماری‌های منتقله از راه ناقلین، با آموزش همگانی و افزایش آگاهی عمومی در زمینه تهدید‌های مطرح‌شده توسط ناقلین و بیماری‌های ناشی از آن‌ها است. همچنین حساس‌سازی خانواده‌ها و جوامع جهت انجام فعالیت‌هایی برای محافظت از خودشان، از دیگر اهداف آن می‌باشد. عنصر مرکزی این بسیج اطلاع‌رسانی ارائه اطلاعات به جوامع خواهد بود. از آنجائی که گسترش این بیماری‌ها در مناطقی فراتر از مرزهای سنتی خود، آغاز شده است، اقدامات محافظتی عملی نیز باید به فراتر از کشورهایی که این بیماری‌ها در آن در حال رشد هستند، گسترش یابد.

 

اهداف گسترده‌تر این بسیج اطلاع‌رسانی چیست؟

در سطح گسترده‌تر، بسیج اطلاع‌رسانی در روز جهانی بهداشت باید با اهداف زیر انجام ‌شود:

  • خانواده‌های ساکن در مناطقی که در آنجا بیماری‌ها به وسیله ناقلین منتقل می‌شوند، بدانند که چگونه از خود محافظت نمایند.
  • مسافران بدانند که چگونه خودشان را از ناقلین و بیماری‌های منتقله از آن‌ها، هنگام سفر به کشورهایی که این بیماری‌ها در آنها تهدیدی برای سلامت محسوب می‌شود، محافظت نمایند.
  • در کشورهایی که در آن بیماری‌های منتقله از راه ناقلین یک مشکل بهداشت عمومی است، وزارت بهداشت باید اقداماتی را برای بهبود حفاظت از مردم انجام دهد.
  • در کشورهایی که بیماری‌های منتقله از راه ناقلین، یک تهدید در حال ظهور است، مقامات بهداشتی با همکاری مسئولان سازمان‌های زیست‌محیطی، سازمان‌های محلی مربوطه و کشورهای همسایه، مراقبت یکپارچه‌ای را در برابر ناقلین انجام دهند. همچنین انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از تکثیر آن‌ها را بهبود بخشند.

 به اميد آنكه اهميت اين موضوع به وضوح درك شده و مردم ساسر دنیا با همکاری سازمان بهداشت جهاني و متخصصان، دست در دست يكديگر در راستاي دستيابي به اين اهداف بكوشند. انشاءا...

 

 

 

تهيه كننده: مينا كاوياني

سرپرست واحد آموزش همگاني

  

 References

  1. http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/vector-borne-diseases/en/
  2. http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/event/en/
  3. http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2014/en/

 

 


٢٠:٤٩ - دوشنبه ١٨ فروردين ١٣٩٣    /    عدد : ٩٢٣٨    /    تعداد نمایش : ١٢٠٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج




پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
   دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی کشور   
آدرس: تهران-شهرک قدس(غرب)،بلوار شهیدفرحزادی،خیابان شهید حافظی(ارغوان غربی)،پلاک 7

تلفن : 5-22357483 - 021         پست الکترونیک : info@nnftri.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.