• تاریخ انتشار : 1403/04/11 - 07:21
  • بازدید : 25
  • تعداد بازدیدکننده : 23
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

از مصرف چای پررنگ اجتناب کنید

 

 

عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه با اشاره به کافئین موجود در چای تاکید کرد: افراد دارای مشکلات قلبی، زخم معده و سنگ‌های کلیوی وخانم‌های باردار از مصرف چای پررنگ باید اجتناب کنند.

 

به گزارش روابط عمومی انستیتو و دانشکده علوم تغذیه، دکتر سمیرا ربیعی استادیار و دکترای تخصصی علوم تغذیه با بیان این که چای حاوی میزان بالای کافئین است گفت: هرچه چای مصرفی پررنگ‌‌‌تر یا به اصطلاح غلیظ‌تر باشد، میزان کافئین دریافتی بیشتر می‌‌شود.

 

وی افزود: کافئین، یک ماده شیمیایی خوراکی است که در دو فرم طبیعی و سنتتیک (مصنوعی) یافت می‌شود.

 

به گفته وی فرم طبیعی کافئین در بسیاری از گیاهان از جمله قهوه، دانه‌های کاکائو و برگ‌های چای وجود دارد و فرم مصنوعی آن در نوشیدنی‌ها و نوشابه‌های انرژی‌زا یافت می‌شود.

 

تاثیر مصرف کافئین زیاد بر بدن

این استادیار با اشاره به اثرات کافئین بر بدن گفتکافئین، مدر یا ادرار آور است، بنابراین نوشیدن چای پررنگ، باعث اتلاف آب بدن شده و فرد را با مشکل یبوست مواجه می‌‌کند.

 

دکتر ربیعی کافئین را موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون برشمرد و خاطرنشان کرد: نوشیدن چای پررنگ باعث سوزش در ناحیه قفسه سینه و قلب فرد می‌‌شود.

 

این دکترای تخصصی علوم تغذیه با بیان این که کافئین با جذب آهن غذا تداخل دارد گفت: چای مصرفی هرچه پررنگ‌تر باشد، شدت این تداخل بیشتر می‌‌شود.

 

وی توصیه کرد افرادی که مبتلا به کم‌خونی ناشی از فقر آهن، نوشیدن چای پررنگ را ترک کرده و یا مصرف آن را به حداقل یک ساعت قبل یا بعد از غذای حاوی منابع آهن موکول کنند.

 

به گفته دکتر ربیعی تاثیر منفی کافئین بر جذب آهن، صرفاً مربوط به منابع گیاهی آهن نظیر آهن موجود در اسفناج می‌‌شود و  نه منابع حیوانی آن نظیر آهن موجود در گوشت قرمز  بنابراین این موضوع باید مورد توجه گیاهخواران قرار گیرد.

 

به گفته وی کافئین سطح هوشیاری را بالا می‌‌برد. شاید در ظاهر، این عملکرد کافئین مطلوب به نظر برسد ولی در واقع، نوشیدن چای پررنگ در شب به‌ خصوص ساعات پایانی شب، منجر به بی‌قراری و بی‌خوابی شده و در درازمدت نیز سطح اضطراب را افزایش می‌‌دهد.

 

موارد منع مصرف چای پررنگ

این استادیار دانشکده علوم تغذیه تاکید کرد: افراد دارای سابقه مشکلات قلبی، خانم‌های باردار، مبتلایان به ریفلاکس (سوزش سردل، ترش کردن) و زخم معده و افراد مبتلا به سنگ‌های کلیوی باید از نوشیدن چای پررنگ خودداری کرده و یا مصرف آن را محدود کنند.

 

https://sbmu.ac.ir/all_news/%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%DA%86%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%B1%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF

  • گروه خبری : خبر دانشکده,آرشیو خبرها
  • گروه خبری : 144021
کلمات کلیدی
معصومه رحمانی
خبرنگار

معصومه رحمانی

×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

متن استاتیک شماره 39 موجود نیست